Parkinsonisms
Parkinsona slimība (PS) ir progresējoša neiroloģiska slimība, kam raksturīga dopamīnerģisko neironu deģenerācija. Ļoti bieži praksē termini parkinsonisms un Parkinsona slimība tiek jaukti, un, lai arī ar parkinsonismu mēs visbiežāk saprotam Parkinsona slimību, der atcerēties, ka 15-20% gadījumu patiesībā ir darīšana ar parkinsonisma sindromu. Angļu ārsts Džeimss Parkinsons 1817. gadā pirmo reizi aprakstīja simptomu kopumu, kas raksturīgs PS, nosaucot to par Paralysis agitans. Vēlāk Žans Marija Šarko aprakstīja mazāk raksturīgus PS simptomus.
Slimība sākas vidēji 55-60 gadu vecumā, bet pēdējā laikā bieži slimo arī gados jauni pacienti. Parkinsonisma sindroms izpaužas kā trīce, hipokinēzija, rigiditāte, posturāla nestabilitāte un tas ir raksturīgs vairākām slimību grupām: deģeneratīvas slimības, sekundāras parkinsonisma formas un pārmantotas CNS slimības.¹
Orion kopā ar uzņēmumu Novartis ir izveidojuši Parkinsona slimībai veltītu mājas lapu, kas īpaši pievērš uzmanību "izsīkšanas" ("wearing-off") simptomiem, kas novērojami pacientiem slimības vēlīnās stadijās. Mājas lapa www.wearingoff.com piedāvā visaptverošu, viegli saprotamu un efektīvu informācijas avotu pacientiem, viņu ģimenēm un veselības aprūpes darbiniekiem, kas palīdz pareizi atpazīt "izsīkšanas" sindromu un tikt galā ar tā simptomiem.
Saite uz mājas lapu: www.wearingoff.com
1. Žurnāls "Doctus", Ruta Plotniece, "Parkinsonisms un Parkinsona slimība", 04.2007.